G6 Sayaç

Teknik Özellikler
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açıklama
 • Evlerde ve ticari uygulamalarda kullanılan körüklü sayaçlar kompakt tasarımları, bakım gerektirmemeleri  ve sessiz çalışmalarının yanısıra uzun ömürlü olmaları ve geniş ölçüm aralıkları sayesinde dünyada ve ülkemizde en çok tercih edilen sayaç tiplerinin başında gelmektedir. Çalışma basıncı en fazla 0,5 bar olacak şekilde sınırlandırılmıştır. 0,016 m3/h ile 160 m3/h arasında çalışabilen farklı büyüklüklerde körüklü sayaçlar mevcuttur. Ayrıca sıcaklık değişimlerinin getirdiği ölçüm farklılıklarını gideren sisteme sahip TC ‘li G4 sayaç da mevcuttur.
   
  Çalışma Prensibi:
   
  Özel tasarım sentetik diyaframların ayırdığı odacıklar gazın hareketiyle periyodik olarak dolup boşalır. Diyaframlarının bu hareketi çeşitli aktarma elemanları vasıtasıyla manyetik kapline ve oradan da numaratöre iletilir.
 •  

   

  Körüklü gaz sayacı doğal gaz hatlarında kullanılan düşük kapasiteli ölçüm grubunda yeralmaktadır. Körüklü gaz sayaçları iç tesisatta, evsel uygulamalarda G4 tipi kullanılmaktadır. Diyafram gaz sayacı olarak da adlandırılan körüklü gaz sayaçların G6, G10, G16, G25, G40 modelleri bulunmaktadır.

  Körüklü gaz sayacı hacim transferi prensibi ile çalışır, özel olarak imal edilen diyaframların insan kalbinin çalışma prensibine benzer bir sistem ile gazın aktarılması ile ölçüm yapmaktadır. 

  Körüklü gaz sayaçlarını için dikkat edilmesi gereken husus uzun yıllar ölçüm hassasiyetini sağlayacak yüksek kalitedir, aksi takdirde ölçüm hataları beklenenin çok üzerinde olabilir.

  Körüklü gaz sayacı ölçüm aralığı itibari ile diğer model sayaçlara kıyasla avantaj sağlamak ile birlikte en çok 500 mBar çalışma basıncı kullanım alanını sınırlamaktadır.

  Körüklü gaz sayacı ülkemizde yaygın olarak bireysel abonelerin gaz ölçümleri ile düşük tüketimli ticarethanelerin gaz ölçümlerinde kullanılmaktadır. Gaz sayaçlarında ülkemizde uygulanan ölçüm standardı Avrupa ölçüm direktifidir (MID).

Posted in DOĞALGAZ SAYAÇLARI, Körüklü Sayaçlar.